Uroczyste koncerty w 10. rocznicę śmierci Maestro Marka Tracza

6 lipca 2023 roku przypada 10 rocznica śmierci Maestro Marka Tracza. Pamięć o tym wybitnym dyrygencie, wspaniałym pedagogu, ale przede wszystkim człowieku ogarniętym niesamowitą pasją i miłością do muzyki uczcimy dwoma koncertami w Bazylice Mniejszej pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu. Wstęp na wydarzenia będzie bezpłatny.

Maestro Marek Tracz był wybitnym dyrygentem, wspaniałym pedagogiem, ale przede wszystkim człowiekiem ogarniętym niesamowitą pasją i miłością do muzyki. Jego zasługi dla polskiej i europejskiej kultury pozostają nieocenione. Wyróżniał go szczególny dar inspirowania ludzi, potrafił dotrzeć do serc i umysłów. Szanował wolność artystów, zyskując tym samym ich sympatię i oddanie. Jego praca, zaangażowanie i talent czyniły ten świat piękniejszym, a jego spuścizna pozostanie w Nas na zawsze.

Nieprzypadkowe miejsce, nieprzypadkowi artyści i nieprzypadkowy repertuar.

Z Kościołem Garnizonowym – Bazyliką Mniejszą pw. św. Elżbiety Marek Tracz był związany od 2005 roku, kiedy poprowadził Requiem W. A. Mozarta w wykonaniu chóru i orkiestry Silesian Singers and Players. Było to wydarzenie, które niosło się szerokim echem nie tylko we wrocławskich kręgach muzycznych. Licznie zgromadzona publiczność przez dłuższy czas nie mogła wyjść z zachwytu nad interpretacji i ogromną dawką emocji, jakie Maestro zawarł w tak doskonale znanym dziele. Dlatego, kiedy rok później Marek Tracz powrócił do tego miejsca z „Orfeuszem i Eurydyką” Chr. W. Glucka, świątynia pękała w szwach.


Artyści, których Fundacja zaprosiła do współpracy przy tym projekcie, to nie tylko wspaniałe gwiazdy młodego pokolenia, to przede wszystkim członkowie muzycznej rodziny, która Marek Tracz tworzył przeszło 40 lat.

Zarówno Joanna Zawartko (sopran) jak i Szymon Mechliński (baryton) są dziećmi artystów, którzy z Markiem Traczem pracowali niemal od samego początku swoich karier. Tysiące przejechanych kilometrów oraz setki zaśpiewanych spektakli i gal operowych połączyło losy znakomitych solistów Marii Zawartko, Jarosława Zawartko oraz Jerzego Mechlińskiego na bardzo długie lata. Dzięki temu mogliśmy z bliska obserwować rozwój artystyczny ich dzieci, aby w końcu mieć ten przywilej wspólnego koncertowania.
Wojciech Rodek – dyrygent to niemal wychowanek Marka Tracza. Dostrzeżony podczas kursu dyrygenckiego talent Maestro szybko wykorzystał podczas międzynarodowych tras koncertowych. Wojciech Rodek szlifował swój warsztat podczas koncertów z orkiestrą Opery Polskiej na najsłynniejszych scenach Europy. W późniejszych latach wielokrotnie zapraszany był przez Agencję Artystyczną Pro Musica również do projektów koncertowych w Polsce i za granicą. W końcu Chór i Orkiestra Forum Artis – w znakomitej większości złożona z artystów, którzy wielokrotnie koncertowali pod ręką samego Maestro Marka Tracza.
Jednak nie dyrygentura była pierwszym wyborem Marka Tracza. Najpierw pokochał organy. Na wyborze tego właśnie instrumentu zaważyła osoba Augustyna Blocha, który rozbudził w nastoletnim wówczas chłopcu fascynację organami. Podczas studiów we Wrocławiu Marek Tracz był nawet organistą w Katedrze. Tym większą radość sprawiła nam możliwość zaproszenia z recitalem jednego z najlepszych na świecie wirtuozów tego instrumentu Karola Mossakowskiego.
„Moje Requiem, mówiono, że nie wyraża strachu przed śmiercią, ktoś nazwał je kołysanką śmierci. Ale ja w taki właśnie sposób postrzegam śmierć: jako szczęśliwe uwolnienie, jako pragnienie szczęścia pozaziemskiego, a nie jako bolesne doświadczenie”
– G. Fauré

W duchu tych słów chcemy upamiętnić Maestro Marka Tracza. Choć nie ma go już z nami od 10 lat, to Jego charyzma, pasja i umiłowanie muzyki pozostały we wszystkich, którzy kiedykolwiek się z nim zetknęli. Zamiast wprowadzać słuchaczy w nostalgiczne rozważania o nieuchronnym końcu, chcemy, aby odczuli ten niewypowiedziany zachwyt nad pięknem życia w niebie pośród rozbrzmiewających dźwięków anielskiego chóru.

6.07.2023 godz. 20:00
Gabriel Fauré – Requiem d-moll op. 48
Chór i Orkiestra Forum Artis
Wojciech Rodek – dyrygent
Joanna Zawartko – sopran
Szymon Mechliński – baryton
7.07.2023 godz. 19:00
Kościół Garnizonowy. Bazylika Mniejsza pw. św. Elżbiety
recital organowy
Karol Mossakowski – organy

Website Built with WordPress.com.